Lorem ipsum

Pasaulio valstybių lyderiai vis dažniau kalba apie klimato kaitą, mūsų planetos likimą ir ekologiją, sudaromi įvairūs tarpvalstybiniai ekologiniai susitarimai dėl energijos taupymo ir kuro sąnaudų mažinimo. Europos Sąjungos Parlamento ir Tarybos išleista direktyva nurodo, kad nuo 2021 m. visoje Europos Sąjungoje naujai statomi pastatai turi atitikti A++ energinio efektyvumo klasę. Todėl, vykdydamos šią direktyvą, Europos Sąjungos valstybės narės, taip pat ir Lietuva, palaipsniui priima naujus įstatymus, reglamentuojančius pastatų energinę klasę.
Lietuvoje nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo įstatymas, kuriame nurodoma naujai statomiems namams turėti suprojektuotą ne žemesnę kaip A energinę klasę, o nuo 2018 m. sausio 1 d. – ne žemesnę kaip A+ energinę klasę. 2021 m., pagal Europos Sąjungos direktyvą, tiek Lietuva, tiek kitos narės turės taikyti dar aukštesnės A++ energinės klasės reikalavimus.
Aukštos energinės klasės pastatai dar vadinami mažai energijos naudojančiais pastatais. Tokiuose pastatuose svarbiausia yra gerai apšiltintos, sandarios atitvaros ir šiluminių tiltelių sumažinimas rūpestingai sudūrus konstrukcijas. Kitaip tariant, svarbus pastato sandarumas, kad būtų sunaudojama kuo mažiau energijos temperatūrai išlaikyti, keičiantis oro sąlygoms lauke.
Nuo 2016 m. dėl minėtų įstatymų įsigaliojimo ėmė plisti mitas, kad židinys, krosnelė, kietojo kuro katilas ar dūmtraukis nėra suderinami su reikalavimais A ar aukštesnės energinės klasės pastatams.
Visų pirma krosnelės ir židiniai, tinkami naudoti tokiuose pastatuose, pradėti tiekti į rinką jau gerokai anksčiau nei įsigaliojo minėtieji įstatymai. Tokie židiniai ir krosnelės yra su uždara degimo kamera, kuriai oras degimui priteka specialiais ortakiais iš lauko ir nėra imamas iš patalpos. Taip išlaikomas reikiamas pastato sandarumas. Be to, židiniai ir krosnelės, degimui naudojantys išorės orą, gali būti įrengiami įvairiais būdais kartu su įvairiomis gaminamomis dūmtraukių sistemomis iš nerūdijančio plieno.
Taigi neverta atsisakyti jaukumo, šilumos ir gražaus liepsnos vaizdo namuose, kurie yra energiškai efektyvūs. Juk židinys ar krosnelė gali būti alternatyvus šildymo prietaisas, kai kiti šilumos šaltiniai dėl stichinių nelaimių, elektros tiekimo nutraukimo ar kitokių priežasčių negali pastatui tiekti šilumos. Pavyzdžiui, Norvegijoje yra įstatymas, griežtai reikalaujantis kiekviename namų ūkyje turėti alternatyvų šildymo prietaisą, nepriklausomą nuo dujų ar elektros tiekimo. Tuo tikslu dažniausiai įrengiamas šildymo prietaisas, degimui naudojantis medieną ar iškastinį kurą.
Jau dabar, jums skaitant šį informacinį lapą, Lietuvoje yra baigtas ir sertifikuotas ne vienas gyvenamųjų pastatų projektas, kurį vykdant buvo įrengti židiniai, krosnelės ar kietojo kuro katilai su dūmtraukių sistemomis. Šie pastatai atitinka A ar A+ energinę klasę.